muzejs

Mākslas muzejs Rīgas Birža

Mākslas muzejs Rīgas Birža atrodas Rīgas vēsturiskajā centrā un piedāvā jauna veida muzeju; muzejs atvērts 2011. gadā. Muzejs piedāvā izbaudīt savstarpējo saikni starp Austrumiem un Rietumiem, kā arī dialogu starp klasiku un …
Mākslas muzejs Rīgas Birža atrodas Rīgas vēsturiskajā centrā un piedāvā jauna veida muzeju; muzejs atvērts 2011. gadā. Muzejs piedāvā izbaudīt savstarpējo saikni starp Austrumiem un Rietumiem, kā arī dialogu starp klasiku un modernismu. Svarīgs jaunā muzeja aspekts ir harmonija starp zināšanu iegūšanu un atpūtu, kā arī barjeru nojaukšana starp dažādām kultūras formām.
Muzejs atrodas Rīgas Biržas ēkā, kas ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. Ēka celta laika posmā no 1852. līdz 1855. gadam godinot Venēcijas renesanses palaco formas, kuras simbolizē bagātību un pārpilnību. Ēku projektēja vācu izcelsmes arhitekts no Pēterburgas Haralds Julius von Bosse (1812.-1894.g.).
Pēc veiksmīgas ēkas rekonstrukcijas, Mākslas muzejam Rīgas Birža tagad sešos stāvos atrodas modernas izstāžu zāles, dažādas ekspozīcijas, “Mazā skola” bērniem, semināru un konferenču telpas, muzeja suvenīru un mākslas katalogu veikals, kā arī kafejnīca. Starp citiem jaunumiem jāpiemin īpašas atpūtas zonas un moderno tehnoloģiju pieejamība, tostarp audio gidi vietējiem un ārvalstu viesiem.
Muzeja ekspozīcija atspoguļo 21. gadsimta izpratni par 19. gadsimtu, cenšas rekonstruēt tālaika atmosfēru, pieņemot labāko no tā, bet nekopējot. 4. stāva Venēcijas un Makarta zālēs atrodas Gleznu galerija, kurā parādīta Rietumeiropas glezniecības klasiskā izstāde, kas, runājot par tās vizuālo iespaidu, ir tuva 19. gadsimta izpratnei par mākslas darbu uzbūvi un izvietojumu. Venēcijas zāles greznais interjers ir ideāls holandiešu, flāmu, vācu, franču un itāļu mākslai. Kolekcijas lepnums ir 17. gadsimta Ziemeļeiropas skolu gleznas.
Rietumu galerija ir atvēlēta lieliskai Rietumeiropas porcelāna kolekcijai datētai no 18. līdz 20. gadsimtam un stāstiem par Rīgas kolekcionāriem. Galerija atspoguļo 19. gadsimta atmosfēru, jo tas bija laiks, kad Rīgas vāciešu sabiedrība pievērsās interjera dizainam un aizrautīgai kolekcionēšanai. Vislielākā galerijas bagātība ir 18. gadsimta Meisenes Karaliskās porcelāna fabrikas porcelāns.
Sudraba kabinets atrodas līdzās Rietumu porcelāna galerijai, tas ir diezgan mazs, un veltīts 20. gadsimta sākumam, kad Latvijā pacēlās nacionāla pašapziņa.
3. stāva Austrumu mākslas galerija ir mājvieta lielai Tālo un Tuvo Austrumu mākslas kolekcijai. Muzejs lepojas ar lielāko Austrumu mākslas kolekciju Latvijā un vienu no lielākajām Baltijas valstīs. Muzeja krājumā ietilpst vairāki Austrumu tradicionālās kultūras šedevru kolekcijas, kas atspoguļo dažādus reliģijas un ikdienas dzīves aspektus. Ir plaša Japānas, Ķīnas, Indijas un Indonēzijas tradicionālās mākslas ekspozīcija. Galerijas seifā ir iecienīta Senās Ēģiptes mākslas ekspozīcija, kas ietver vienīgo ēģiptiešu mūmiju koka sarkofāgā.
Pēc rekonstrukcijas 1. stāva zāles ir pārvērtušas par modernām izstāžu zālēm, kas piedāvā starptautiskās izstādes.
Muzejs nodrošina audio gida pakalpojumus, piedāvājot 37 stāstus par mākslas darbiem, kā arī atsevišķus stāstus par muzeja ēku un katru muzeja galeriju – kopumā 42 stāsti latviešu, angļu un krievu valodā.
Jūs varat arī izvēlēties ekskursiju pa muzeju ar gidu. Piedāvājam ekskursijas latviešu, angļu, krievu un spāņu valodā dažādām vecuma grupām. Ekskursijas ir jāpiesaka iepriekš pa tālruni (+371) 67 225209 vai (+371) 67 226467 (pieaugušajiem) un (+371) 67 357536 vai (+371) 67 357534 (skolēniem).